Czy poszkodowanym w wyniku szkód górniczych przysługuje rekompensata pieniężna?
Działalność górnicza nieodłącznie wiąże się z powstawaniem szkód na budynkach i gruntach. Właściciele nieruchomości nie mogą sprzeciwiać się prowadzeniu ruchu zakładu górniczego, ale mogą ubiegać się o naprawę szkody wyrządzonej tym ruchem. Czy jednak poszkodowany w wyniku prowadzenia działalności górniczej ma prawo domagać się rekompensaty w pieniądzu?
Co mówią polskie przepisy o rekompensacie pieniężnej za szkody górnicze?
Przepisy prawa geologicznego i górniczego nie precyzują, jaką formę powinna przyjąć naprawa szkód górniczych – art. 145 ustawy Prawo geologiczne i górnicze odsyła do przepisów prawa cywilnego. Sposoby naprawienia szkody zostały opisane w art. 363 Kodeksu Cywilnego. Zapisano w nim, że naprawienie szkód górniczych powinno nastąpić albo przez przywrócenie stanu poprzedniego, albo pod postacią zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej. Formę naprawienia szkody może wybrać sam poszkodowany. Jeśli jednak przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe lub wiązałoby się z nadmiernymi trudnościami, lub kosztami, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
Jeśli chodzi o wysokość rekompensaty pieniężnej, we wspomnianym wyżej artykule Kodeksu Cywilnego zapisano, że wysokość odszkodowania powinna być ustalona na podstawie cen z daty ustalenia odszkodowania. W szczególnych okolicznościach możliwe jest jednak przyjęcie za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Jak określić wysokość odszkodowania za szkody górnicze?
Samodzielne wyliczenie kwoty rekompensaty pieniężnej nie jest łatwym zadaniem. Większość osób nie jest w stanie prawidłowo oszacować rozmiaru szkody i właściwie wycenić jej wartości; co za tym idzie, nie jest również w stanie stwierdzić, czy warunki ugody zaproponowane przez przedsiębiorcę górniczego są warte zaakceptowania, czy lepiej je odrzucić i skierować sprawę do sądu.
Aby uzyskać odszkodowanie w odpowiedniej kwocie, warto zgłosić się do firmy specjalizującej się w dochodzeniu odszkodowań za szkody górnicze. Jedną z nich jest firma Kompensata z Rudy Śląskiej, która zatrudnia ekspertów nie tylko w zakresie prawa, ale także geologii, budownictwa czy rolnictwa. Dzięki współpracy specjalistów z wielu dziedzin jest w stanie precyzyjnie wyliczyć wysokość odszkodowania, o które powinien ubiegać się poszkodowany – czy to jeszcze na etapie postępowania ugodowego, czy już w pozwie składanym do sądu. Firma nie pobiera opłaty za założenie sprawy, a dopiero po wygraniu sprawy klienta w sądzie, pobierając prowizję od uzyskanej kwoty odszkodowania. Poszkodowany nie ponosi więc ryzyka finansowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana