Jak przechowywać dokumenty księgowe?

Spis treści
- Jakie są rodzaje dokumentów księgowych?
- Jak przechowywać dokumenty księgowe?
- Czy dokumenty księgowe muszą znajdować się w centrali przedsiębiorstwa?
W prowadzeniu jakiejkolwiek działalności gospodarczej niezwykle ważną rolę pełnią dokumenty księgowe. Ich poprawne prowadzenie pozwala efektywnie ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa oraz jest konieczne do prawidłowego rozliczania przychodów i rozchodów. Dokumenty księgowe muszą być też przechowywane we właściwy sposób, żeby było możliwe ich udostępnienie w trakcie kontroli Urzędu Skarbowego.
Jakie są rodzaje dokumentów księgowych?
Dokumenty księgowe można podzielić na kilka kategorii. Zalicza się do nich na przykład dowody zewnętrzne pochodzenia obcego. Są to między innymi faktury czy rachunki, które wpływają do przedsiębiorstwa. Te wystawione przez firmę mają charakter własny i wlicza się w ich zakres wystawione potwierdzenia wykonania usługi lub sprzedaży towaru.
Przeczytaj również: Jakie usługi oferuje rachunkowe biuro w Górze Kalwarii dla małych firm?
Do dokumentów księgowych zalicza się także dowody wewnętrzne. Są to wszystkie dane, które mówią o wewnętrznych działaniach organizacji, takich jak lista płac, źródła obrotu kasowego oraz magazynowego – mówi pracownik biura rachunkowego Compo System. Poza tymi danymi do dokumentów księgowych wlicza się raporty kasowe – dzienne, miesięczne oraz roczne.
Jak przechowywać dokumenty księgowe?
Podstawową zasadą przechowywania dokumentów księgowych jest ułożenie ich w kolejności chronologicznej. Należy je także posegregować ze względu na rodzaj danego zagadnienia. Jednak tutaj kolejność jest już uzależniona od potrzeb przedsiębiorstwa.
Przeczytaj również: Dokumenty dla współpracy z biurem rachunkowym
Firmowe dokumenty należy odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać przez co najmniej 5 lat od zakończenia roku obrotowego. Istnieją jednak dane, które muszą być archiwizowane znacznie dłużej, nawet do pięćdziesięciu lat.
Przeczytaj również: Kluczowe aspekty wyboru odpowiedniego biura rachunkowego w Warszawie Ursynów
Czy dokumenty księgowe muszą znajdować się w centrali przedsiębiorstwa?
W przypadku mniejszych działalności gospodarczych dokumenty księgowe mogą być prowadzone przez zatrudnionego w tym celu pracownika. Jednak w firmach, które prężnie się rozwijają, jedna osoba nie będzie w stanie przeprowadzić wszystkich czynności. W związku z tym interesującą propozycją jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Na przykład firma Compo System zajmuje się prowadzeniem doradztwa podatkowego, przechowywaniem dokumentów oraz prowadzeniem ksiąg rachunkowych w Łodzi.
Biura rachunkowe zajmują się między innymi sprawozdaniami finansowymi, czyli sporządzaniem bilansu przedsiębiorstwa, rachunku zysków i strat czy udzieleniem informacji na temat przepisów, które aktualnie obowiązują. Firmy takie specjalizują się również w deklaracjach podatkowych oraz zeznaniach rocznych. Dodatkowo mogą one wypełniać obowiązkowe sprawozdania dla urzędu statystycznego oraz innych podmiotów, które tego wymagają.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biuro rachunkowe SALDO Sp. z o.o.
Rachunkowość - usługi
woj. śląskie41-300 Dąbrowa Górnicza, 11 Listopada 24
-
Wini Biuro rachunkowe Wiesław Bultrowicz
Rachunkowość - usługi
woj. pomorskie84-230 Rumia, Gdańska 53 lok. 3
-
Adam Derda Komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Żyrardowie
Windykacja, obrót wierzytelnościami
woj. mazowieckie96-300 Żyrardów, Okrzei 19
-
Dekret24.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Rachunkowość - usługi
woj. dolnośląskie51-672 Wrocław, Partyzantów 12C