Jakie są obowiązki syndyka?

Spis treści
- Prawa i obowiązki syndyka masy upadłościowej
- Co może być zajęte przez syndyka?
- Główne zadania likwidatora
- Ile zarabia syndyk?
Syndyk to zawód, który uczestniczy w postępowaniu upadłościowym. Jest powołany przez sąd. Co wchodzi w zakres obowiązków likwidatora oprócz objęcia majątku? Inaczej niż komornik egzekwuje należności od więcej niż jednego wierzyciela. Ile dokładnie zarabia się w tym zawodzie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź, kiedy potrzebny jest likwidator.
Prawa i obowiązki syndyka masy upadłościowej
Syndyk masy upadłościowej zajmuje się likwidacją upadłego majątku oraz zaspokojenia potrzeb wierzycieli. Jest także uprawniony do otrzymania od organów administracji rządowej czy samorządów terytorialnych danych mających związek z majątkiem upadłego. W tym celu zajmuje się:
Przeczytaj również: Jaki jest zakres usług doradztwa przy restrukturyzacji firmy?
- informowaniem wierzycieli o oznajmionej upadłości
- opracowaniem planu likwidacyjnego
- dokonaniem spisu inwentarza
- oszacowaniem masy upadłości
- zajęciem się majątkiem upadłego
- sprzedażą majątku upadłego
- opracowaniem listy wierzytelności
Po wszystkim syndyk zajmuje się utworzeniem sprawozdania z wykonanych zadań. Wykonuje także sprawozdanie rachunkowe i końcowe.
Co może być zajęte przez syndyka?
Do usług syndyka zalicza się także zajęcie majątku przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej. Dotyczy to sytuacji ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W czasie trwania postępowania upadłościowego nieruchomość należąca do majątku dłużnika powinna być zbyta przez syndyka. Szczególnie jeśli wchodzi w skład masy upadłościowej. Wszystko jednak zależy od decyzji sędziego-komisarza. W przypadku niezbywalnych rzeczy ruchomych mogą zostać wyłączone z masy upadłościowej. Jak można przeczytać w Kodeksie postępowania cywilnego, wynagrodzenie dłużnika także wchodzi w skład masy upadłościowej. Zajmuje tylko 50% wynagrodzenia.
Główne zadania likwidatora
W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej sąd upadłościowy wyznacza osobę syndyka. Wówczas likwidator obejmuje upadły majątek konsumenta. Wykonanie tego obowiązku musi być potwierdzone specjalnym oświadczeniem na piśmie. Składa się je sędziemu-komisarzowi. W innym przypadku potrzebna będzie pomoc komornika sądowego. Ponadto zarządza majątkiem upadłego konsumenta. Sprawuje nad nim aktualnie pieczę, nadzoruje i reguluje koszty jego utrzymania, jak również przygotowuje do sprzedaży. Do jego pozostałych obowiązków zalicza się ochronę majątku przed zniszczeniem, uszkodzeniem bądź zabraniem. Ubezpiecza się majątek przed ogniem czy zdarzeniami losowymi, a także przeprowadza kontrolę nieruchomości, jak również przeprowadzenie potrzebnych napraw czy remontów. Ostatnim zadaniem syndyka jest likwidacja majątku. Wiąże się to ze złożeniem spisu inwentarza. Przedtem powinien znieść współwłasność i zmienić sposób użytkowania wieczystego we własność.
Ile zarabia syndyk?
Oprócz zatrudnienia doradcy restrukturyzacyjnego dobrze wiedzieć, ile zarabia syndyk. Na wysokość zarobków składa się:
- część, która zależy od sumy wypłaconej wierzycielom w ramach wykonania planów podziału
- część, która zależy od liczy pracowników zatrudnionych w dniu ogłoszenia upadłości
- część, która zależy od liczby wierzycieli, którzy biorą udział w postępowaniu
- część, która zależy od stopnia trudności postępowania oraz efektywności
Zazwyczaj za całe postępowanie upadłościowe płaci się syndykowi około 9 tysięcy złotych. Suma ta może być jednak wielokrotnie większa. Wszystko zależy od wielkości majątku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adam Derda Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie
Windykacja, obrót wierzytelnościami
woj. mazowieckie96-300 Żyrardów, Okrzei 19
-
Adam Derda Komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Żyrardowie
Windykacja, obrót wierzytelnościami
woj. mazowieckie96-300 Żyrardów, Okrzei 19