Metody cięcia blachy
Blacha cięta jest wykorzystywana w różnych celach. W zależności od przeznaczenia, jej ogromne arkusze poddawane są cięciu na mniejsze kawałki różnymi metodami. Do najczęściej stosowanych oraz najnowocześniejszych należą między innymi cięcie laserem, wodą, palnikiem tlenowym palnikiem plazmowym, przecinarką taśmową oraz gilotyną. Która z metod jest najlepsza i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Dostępne metody cięcia blachy
Obecnie zakłady zajmujące się profesjonalnym cięciem blachy wykorzystują wiele technik, zarówno tych nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Wybór optymalnej i najlepszej metody zależy od kilku czynników. Do głównych należy zaliczyć przeznaczenie materiału oraz jego specyfikę. Najpopularniejsze techniki cięcia blachy to obecnie:
cięcie laserem,
plazmą,
gilotyną,
wodą,
palnikiem plazmowym,
palnikiem tlenowym.
Pozwalają one na uzyskanie mniejszych arkuszy oraz formatek, które można zakupić u dostawcy Pomar Stal z Bytomia. Zakłady zajmujące się cięciem tego materiału mogą dopasować jego grubość, długość czy szerokość do potrzeb i wymagań klienta. Obecnie stosowane metody pozwalają bowiem na uzyskanie precyzyjnych kształtów i powtarzalności produkcji.
Zastosowanie blachy ciętej
Blacha cięta znajduje zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się ją do produkcji mebli, elementów motoryzacyjnych, a nawet ozdób. Wybór techniki cięcia tego materiału uzależniony jest od jego parametrów, w tym grubości czy rodzaju. Cięciu poddaje się między innymi blachę falistą, ryflowaną, trapezową, żeberkową, ocynkowaną oraz platerowaną. Blachę ciętą można poddawać dalszej obróbce, w zależności od przeznaczenia. Można je dostosowywać do wymagań klienta za pomocą walcowania na gorąco lub plastycznej obróbki na zimno. Metody te pozwalają na uzyskanie pożądanych parametrów. Jak już wspomniano, blacha cięta występuje w postaci arkuszy, taśm bądź formatek. Wybór konkretnego wymiaru, metody cięcia czy dalszej obróbki, uzależniony jest głównie od przeznaczenia blachy oraz parametrów, które chce uzyskać użytkownik. Warto skorzystać w tej kwestii z porad profesjonalistów i zapytać jaki rodzaj materiału będzie nadawał się do konkretnego zastosowania. Blacha cięta jest bowiem na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystać praktycznie w dowolnym celu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana