Rodzaje ubezpieczeń – dlaczego warto się ubezpieczyć?
Ryzyko jest stałym elementem życia. Dlatego warto się zabezpieczyć finansowo przed nieszczęśliwymi wypadkami. Warto sprawdzić zakres ochrony oraz wyłączenie odpowiedzialności. W niektórych sytuacjach Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowania. Jest to: samobójstwo, zaniedbanie, przewlekłe choroby czy prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jakie są rodzaje polis.
Ubezpieczenia osobowe i majątkowe
Jak wynika z kodeksu cywilnego ubezpieczenia dzielą się na:
- osobowe – zapewniają pokrycie potrzeb finansowych, które są skutkiem danych zdarzeń na przykład choroba, kalectwo czy śmierć. Wyróżnia się ubezpieczenie na życie czy następstw nieszczęśliwych wypadków
- majątkowe – dotyczy ochrony mienia lub odpowiedzialności cywilnej. Przykład: ubezpieczenia morskie czy budynków
Ubezpieczenia społeczne i gospodarcze
Ubezpieczenie społeczne jest systemem świadczeń, które zapewniają pracownikom oraz ich krewnym pomoc z publicznych funduszy składkowych. Dotyczy to takich sytuacji jak choroba, starość, śmierć czy niezdolność do pracy. Wiążą się nierzadko z pracowniczym, spółdzielczym lub innym stosunkiem pracy. Składki ZUS pozwalają na ubezpieczenie pracownika. Wyróżnia się ubezpieczenia społeczne:
Przeczytaj również: Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny – dlaczego warto je mieć?
- emerytalne
- rentowe
- w razie choroby i macierzyństwa
- wypadków przy pracy i zawodowych chorób
Ubezpieczenia zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne oferuje dostęp do prywatnej lub publicznej opieki medycznej. W przypadku prywatnej opieki czas oczekiwania na usługi medyczne jest krótszy niż w publicznych ośrodkach. Obejmuje leczenie ambulatoryjne i szpitalne. Natomiast bezpłatne ubezpieczenie chorobowe przysługuje:
- pracownikom
- rolnikom – członkom spółdzielni produkcyjnych czy kółek rolniczych
- osobom, które odbywają służbę zastępczą
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe można połączyć z emerytalnym i rentowym. Wiąże się to z pracą nakładczą, pracą na umowę zlecenie, agencyjną lub inną formą świadczenia usług, jak również prowadzeniem pozarolniczej działalności. Dotyczy to poza tym osób, które wykonują odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności czy okresowego aresztowania. Również przysługuje duchownym i doktorantom.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Posiadanie ubezpieczenia turystycznego stanowi zabezpieczenie podczas podroży czy wypoczynku od zdarzeń losowych. Dotyczą najczęściej zdrowia, samochodu czy bagażu. Wszystko zależy jednak od preferencji. Niestety są one dobrowolne. Nierzadko biura podróży wymagają zakupu dodatkowej polisy. Pozwala to na zagraniczne leczenie szpitalne, bezpłatne wizyty lekarskie czy transport medyczny. Do dodatkowych opcji zalicza się:
- ubezpieczenie bagażu
- polisę rezygnacji z uczestnictwa
- skrócenie zorganizowanego wyjazdu
Warto zapoznać się z ofertą firmy ubezpieczeniowej.
Dlaczego ubezpieczenie jest takie ważne?
Z powodu ryzyka w życiu nie zawsze można się zabezpieczyć przed niektórymi zdarzeniami. W tym celu warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które gwarantuje ochronę przed niekorzystnymi rezultatami zdarzeń losowych. W ten sposób dochodzi do złagodzenia skutków nieszczęśliwych wydarzeń w zakresie życia czy majątku. Polisa umożliwia zabezpieczenie się na wypadek zniszczeń mienia, kradzieży czy wypadków drogowych. W zamian zyskuje się zabezpieczenie finansowe w formie odszkodowania. Wpłynie to także pozytywnie na komfort życia oraz świadomość, że rodzina jest bezpieczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana